Szrenica – szczyt o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod szczytem górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej Fis-owskiej tzw. "Ściany", Lollobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. W sumie ponad 20 km nartostrad obsługiwanych przez ośrodek narciarski SKI ARENA SZRENICA.
Schronisko na Szrenicy pochodzi z lat 20-ty XX wieku a wybudowano je ze składek społecznych. Po II wojnie światowej funkcjonowało jako Schronisko PTTK aż do 1968, kiedy to zniszczył je pożar. Ponownie otwarto je dopiero w 1992 roku, już jako schronisko prywatne. Obecnie schronisko czynne jest przez cały rok i oferuje 90 miejsc noclegowych. Przyjmuje turystów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Na miejscu funkcjonuje kuchnia ze smacznym, całodziennym wyżywieniem. Danie firmowe to naleśniki z serem, jagodami i śmietaną.
Na stoku Szrenicy warto obejrzeć oryginalne grupy skalne: Trzy Świnki, Twarożnik oraz Końskie Łby.
Jakie atrakcje w pobliżu?
W pobliżu znajdują się schroniska: Vosecka Buda (15'), Hala Szrenicka (10'), Schronisko Pod Łabskim Szczytem (40').
Wycieczka piesza do Szklarskiej Poręby 1.5 godz.
Wycieczka piesza do Wodospadu Kamieńczyka 1 godz, na Śnieżkę 6 godz.
Galerię zdjęć ze Szrenicy znajdziecie TUTAJ.
Schronisko Szrenica
- W tym miejscu można wynająć nocleg, po ciężkiej wędrówce. Dostępnych jest 90 miejsc noclegowych.
- Można zjeść tu coś dobrego, aby "doładować baterie" (ceny dań od 6 zł do 22 zł/ są one wydawane do godz. 19.00, bufet czynny jest do godz. 20.00) przed dalszą wędrówką.
- Schronisko jest dostępne dla turystów przez cały rok.
Jak dojść na Szrenicę?
Na Szrenicę prowadzi szlak czerwony (szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu) oraz zielony (od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej).
Ciekawą, choć nieco trudną (częściowo dość stromy szlak) propozycją wędrówki na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby jest szlak czerwony, prowadzący ze Szklarskiej Poręby wpierw Drogą Czeską (będącą przedłużeniem ul. Jedności Narodowej), a następnie w górę koło Wodospadu Kamieńczyk na Halę Szrenicką, a potem na Szrenicę.
Turystom, którzy cenią sobie łagodniejsze nachylenie trasy proponujemy trasę z Jakuszyc (można podjechać koleją izerską, jadącą ze Szklarskiej do Harrachowa) szlakiem zielonym aż do Hali Szrenickiej, a potem kawałek bardziej stromym szlakiem czerwonym na Szrenicę. Uwaga - szlak jest wygodny, ale tylko w okresie suchym, bezdeszczowym - po opadach lub roztopach staje się bardzo grząski.
Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.
Inne Atrakcje Turystyczne
Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice